What's going on at the school?

News

T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolSunday, January 23rd, 2022 at 5:52pm
DEBUNKING A MYTH: Jaroslav Hašek’s Death
Sunday, FEBRUARY 6 at 3 pm (Chicago time) on Zoom
IN CONVERSATION: Paul SAMAN and Christopher HARWOOD
This talk aims to expose and debunk a persistent myth surrounding the sudden death of the irreverent Czech writer Jaroslav Hašek, whose influential satirical novel The Good Soldier Švejk has been translated into more than fifty languages. An analysis of the available documentation from the last weeks and days of his life demonstrates that, contrary to the prevailing belief, Hašek had been in stable health until the last few days of his life, and cannot plausibly have "drunk himself to death," as the myth has it. Prof. Saman will present questions, arguments, and testimonies of Hašek's contemporaries, which he has analyzed together with medical expert Dr. Frank Loskot.
Registration at https://www.eventbrite.com/e/debunking-a-myth-jaroslav-haseks-death-tickets-251577574297
Free, suggested donation $5
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolMonday, January 10th, 2022 at 2:15am
Thank you for sacrificing your evening walk for breaking the ice with your neighbors, Leslye! ❄️
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech School added 28 new photos from December 30, 2021 at 9:57 AM — at Solidarity Drive.Sunday, January 2nd, 2022 at 2:57pm
Solidarity Drive
Looking back at 2021 and our grand celebration of Karel Havlíček Borovský's 200th birthday🥂
Borek Lizec
Borek Lizec is with Misha Cipera and 5 others.Thursday, December 30th, 2021 at 3:37pm
2022, when the Czech Republic🇨🇿 will take over the Presidency of the European Union🇪🇺, marks the 430th anniversary of the birth of Jan Amos Komenský (Comenius), a Czech and European of global significance. I hope that you will enjoy my few words about the lasting impact of the philosopher, pedagogue, theologian and writer i.a. in Canada🇨🇦, as well as the drawings created in his honor by my father-in-law, an accomplished artist Oldřich Kulhánek.

I would like to thank you very much for your interest in my Facebook page and to many of you for your support and friendship (not only) in 2021. I hope you had a wonderful Christmas time. I wish you a Happy New Year and just as last year also explicitly good health! I have no doubt that thanks to science, the upcoming year will be better than this one.

On this occasion in the past several years, I shared with you photos of special moments that I was fortunate to be part of. I hope that you will enjoy my selection for this year. I will be sharing most of the photos here with you for the first time, including those of my visit in Prague, Alberta as well as my first ever (temporary) transformation into a cowboy on the occasion of the famous Calgary Stampede.

/ V roce 2022, kdy se Česká republika ujme předsednictví v Radě Evropské unie, si připomeneme 430. výročí narození Jana Amose Komenského, Čecha a Evropana celosvětového významu. Věnoval jsem mu své letošní PF. Doufám, že vás zaujme mých pár slov o jeho přetrvávajícím vlivu mj. v Kanadě, a především pak kresby, které na jeho počest vytvořil otec mé manželky Kateřiny, akademický malíř Oldřich Kulhánek.

Chtěl bych vám velice poděkovat za váš zájem o mou facebookovou stránku a mnohým z vás také za podporu a přátelství (nejen) v roce 2021. Doufám, že jste prožili krásné Vánoce. Přeji vám šťastný nový rok a letos explicitně i hodně zdraví. Nepochybuji, že s pomocí vědy bude nadcházející rok lepší, než byl ten letošní.

V posledních letech jsem s vámi při této příležitosti sdílel fotografie mimořádných momentů, kterých jsem mohl být součástí. Na většinu fotografií, které jsem pro vás tentokrát vybral, se v průběhu roku na těchto stránkách nedostalo. Patří mezi ně například snímky z mé návštěvy Prahy v Albertě a moje vůbec první (dočasná) přeměna v kovboje u příležitosti známého calgarského festivalu Stampede. Doufám, že vás mé zážitky zaujmou i nyní s odstupem.

Once again, all the best! / Ještě jednou vše nejlepší!

Cordially / Srdečně
Bořek Lizec

Krajané Radio Prague Embassy of Canada to Czech Republic Ayesha Rekhi
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Canadian Chamber of Commerce in the Czech Republic SVU Edmonton Czech and Slovak Association of Canada Czech & Slovak Community of Winnipeg Česká škola Ottawa / Ottawa Czech school National Czech & Slovak Museum & Library
Česká Škola v Torontu Česká škola v Calgary - Calgary Czech School Česká škola v Edmontonu Česká škola Montreal / Czech School of Montreal Divadlo za rohem Bohemian Benevolent & Literary Association Česká centra/Czech Centres Camp Hostyn - Dětský Tábor Hostýn
Nove divadlo v Toronte ČTK American Sokol Czech American Community Center T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech School added 16 new photos.Wednesday, December 29th, 2021 at 9:14pm
Mikulášská besídka pro nejmenší 👶🏼😈
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolWednesday, December 29th, 2021 at 6:04pm
V 92 letech nás opustil RICHARD DOLEJS – realitní makléř a člen Klubu československých zednářů, který podporoval komunitní život šlechetnými činy. Čest jeho památce! 🕊️🖤

"Vždycky jsem dával hodně času do komunity. Trávit čas doma je
důležité, ale stejně tak důležité je být oddaný společnosti, ve které se pohybujete. Mít kolem sebe pěkně je něco, o co se musíte přičinit."

(Celý příběh Richarda Dolejše je k přečtení na straně 35 zde: https://www.dzs.cz/sites/default/files/2020-08/%C4%8Ce%C5%A1i%20ve%20sv%C4%9Bt%C4%9B%2C%20p%C5%99%C3%ADb%C4%9Bhy%202.pdf)