What's going on at the school?

News

T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolSaturday, October 1st, 2022 at 2:11am
Please join us for a lecture by VLADIMÍR DZURO – Chief of Headquarters Office at the UN Office of Internal Oversight Services, retired Czech Police Commissioner, war crimes investigator, and author of The Investigator: Demons of the Balkan War – on THURSDAY, OCTOBER 13 at 7pm.
Mr. Dzuro will discuss his personal account of war crimes investigations with a focus on the impact of war propaganda in a conflict environment. He will also discuss also the impact of war crimes on post-conflict reconciliation initiatives.
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolTuesday, September 27th, 2022 at 4:00pm
Veselica Folk Ensemble srdečně zve!
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolSaturday, September 24th, 2022 at 9:41pm
83rd Moravian Day Festival today and tomorrow – September 24-25. 🎻💃🏿🍷🕺🏻🎺
https://www.facebook.com/events/812650643478764
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolSaturday, September 24th, 2022 at 12:50am
"Spojené státy americké jsou snem mnoha umělců, zvláště, jedná-li se o města New York, Chicago a St. Louis. Martinovi Vydrovi se tento sen splnil v září 2022, kdy po 2,5 letech čekání z důvodu coronavirové pandemie mohl konečně vyrazit na dlouho odkládané první turné do USA.

Turné se uskutečnilo u příležitosti 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého a místa nebyla vybrána náhodou, historicky se totiž jedná o tři nejvýznamnější svatojánská místa v Americe."

Pokračování o cestě Martina Vydry za velkou louži si můžete přečíst zde: https://www.martinvydra.cz/martin-vydra-zpival-v-usa/ Vedle brazilského klavíristy Ricarda Itaborahy doprovodila barytonistu na housle naše paní učitelka Klára Moldová.
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolThursday, September 22nd, 2022 at 5:44pm
Vítáme v Masarykově škole naše nejmenší žáčky a děkujeme jejich tatíčkům a mamičkám za důvěru! 👼
T. G. Masaryk Czech School
T. G. Masaryk Czech SchoolMonday, September 19th, 2022 at 6:09pm
Last call!
The deadline to register for a Czech class is today! Sign up for an in-person or an online course. More info at: http://czechschoolchicago.org/classes/for-adults/